Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Jmenné autority Zápisy ze setkání supervizorů Zápis z 5. 12. 2013
Akce dokumentů

Zápis z 5. 12. 2013

Zápis ze setkání lokálních supervizorů projektu
„Kooperativní tvorba a využívání souborů národních autorit“
v NK ČR 5. 12. 2013

 

 

Přítomni: viz prezenční listina

 

Zahájení a seznámení s programem

 

·         Přítomní byli informováni o přípravě nových katalogizačních pravidel RDA a přechodu Národní knihovny České republiky a ostatních českých knihoven na tato katalogizační pravidla. Přechod z AACR 2 na RDA by měl nastat v dubnu 2015, viz zápis z jednání Pracovní skupiny pro jmenné zpracování.

 

·         L. Šimek sdělil účastníkům několik připomínek k tvorbě autoritních záznamů:

o   Problematika zakládání autorit se sekundární autorskou odpovědností (marginalita typu jeden z mnoha autorů fotografického doprovodu, rutinní překladatel popularizačních publikací či beletrie typu zábavné čtivo) – smysl má založení autority, pokud je autor jednoznačně identifikovatelný (a v tomto smyslu je možno i formulovat biografickou poznámku).

o   Citovat zdroje tak, aby byla jednoznačně zachycena podoba jména vyskytující se v primárním zdroji a případně také role dotyčného viz dodatek z 2. 12. 2013. Nepoužívat při zápisu citace formulaci „jeho/její“, ale zápis plného jmena autora publikace. Důsledně používat v poli 670 podpole „b“ (M21), aby bylo možné identifikovat, odkud byla která informace převzata.

o   Zakládat autoritní záhlaví pouze v nominativních tvarech a vytvářet odkazové varianty pouze na základě citovaného zdroje (citovat zdroj způsobem, který uvede tvar použitý v pramenech popisu). V případě, že lokální supervizoři narazí v databázi na latinská jména v nenominativním tvaru, mohou kontaktovat a konzultovat s L. Šimkem.

o   Způsob tvorby biografické poznámky typu: autor článku, autor publikace, editor sborníku - poznámka by měla nést rozlišující informaci, nikoliv mít ryze formální naplnění, obsadit toto pole nějakým obecným textem; zvážit, zda osoba popsatelná pouze jako autor či editor musí být založena jako autoritní záznam, na druhé straně se nedomýšlet způsobem – publikace vytištěná v němčině = německý autor, v angličtině = americký autor, veškeré nepřesnosti uvedené bez odkazu na zdroje následně komplikují identifikaci stejně jako nezapsání rozlišujících charakteristik.

o   Návrhy oprav zasílat přes šablonu „NO“ (Aleph knihovny, ostatní knihovny přes opravy na „bandasce“), nikoliv e-mailem. Potřeba zaškolení některých lokálních supervizorů k zasílání „NO“.

o   Jména „českých“ šlechtických rodů ověřujeme prioritně dle publikace Mašek, Petr: Šlechtické rody…, Argo, Praha 2008-2010.

o   Zakládání autoritních záznamů na tiskárny (u historického knižního fondu) jako korporativní autority.

o   URL adresy uvádět velmi sporadicky (zejména neuvádět odkazy do katalogů knihoven, stránek používajících dynamické html, na univerzitní stránky a na stránky profesorů). U Wikipedie uvádět URL vždy.

o   Nezapomínat, že OSZK nepoužívá interpunkci před křestním jménem, čárku je nutné doplnit ručně.

o   Pokud se ve jméně vyskytuje atypický znak, je nutné použít k zápisu znaku UNICODE, nebo znak zkopírovat z jiné autority.

 

·     T. Nejedlý provedl instruktáž vyhledávání v databázích (bibliografických i autorit) knihoven, které používají nelatinkové písmo (zejména cyrilici).

·       Do seznamu zdrojů bude doplněn odkaz na ukrajinskou národní knihovnu.

·       Upozornění na dodatek v Metodice tvorby a kontroly jmenných autorit ve formátu MARC 21 ze 4. 12. 2013 ohledně tvorby odkazů viz též.

·         L. Šimek upozornil na některé chyby při zpracování návrhů autoritních záznamů při zpracování starých tisků.

 

 

 

Zapsala: Eva Jeřábková

« březen 2024 »
Ne Po Út St Čt So
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31