Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Jmenné autority Informativní materiály Odkazy "viz" a "viz též" u personálních autorit
Akce dokumentů

Odkazy "viz" a "viz též" u personálních autorit

Dopady změn na záhlaví v bibliografických bázích

Důsledkem rozhodnutí Pracovní skupiny pro jmennou katalogizaci o aplikaci termínu „současný autor“ (paragraf  22.2B3 AACR2) do českých interpretací AACR2 (převzetí interpretace pojmu „současný autor“ z Library of Congress resp. jak jej pojímají Library of Congress Rule Interpretations), viz Přebírání autoritních záhlaví pro personální jména z jiných zdrojů, je nutnost zpětně nejen opravit řadu personálních autorit, ale zejména přenést RUČNĚ do lokálních bibliografických bází tyto změny.  Předpokládáme, že si všechny knihovny lokální báze autorit (či v případě alephovských knihoven lokální kopie) pravidelně aktualizují, to však v případě změny odkazu viz (400) na viz též (500) bohužel k opravě záhlaví v bibliografických záznamech nestačí.

Jaké má taková změna dopady na bibliografické záznamy?

Při změně jakéhokoli záhlaví (1XX/2XX) či změně/přidání/zrušení odkazu viz (4XX) v bázi autorit se změna promítne do připojených bibliografických záznamů automaticky - tak jsou pravděpodobně nastaveny všechny systémy. U změny pole 400 na 500 tomu tak nemůže být -  dojde pouze k tomu, že "zmizí" u příslušného záhlaví odkaz viz a možnost podle něj záznam vyhledat  (a to jak v rejstřících, tak při přímém dotazu),  záhlaví v bibliografických záznamech se nezmění.  Je to logické a strojově neřešitelné - odkaz viz též má jinou funkci než odkaz viz (obvykle nechceme konkrétním dotazem získat rovnou i celou množinu "příbuzných") a jeden termín nemůže být zároveň odkazem viz i viz též.

To znamená, že je nezbytné ručně "rozplést" bibliografické záznamy podle toho, zda patří k původnímu záhlaví, nebo mají být převedeny na nové záhlaví (dříve odkaz viz), a kde je třeba, záhlaví upravit. Pozná se to relativně snadno podle pole 245c/200f. Je třeba upozornit, že pokud se toto neprovede, pod formou jména, která byla dříve "viz", se bibliografické záznamy nevyhledají!!!

Příklad:
Čort, Vladimír a Ford,  Wayen - jméno Ford bylo původně odkazem viz, nyní je samostatnou autoritou.
Záznamy, kde je v názvových údajích (245c/200f) uveden Čort, zůstanou i bez ručního zásahu v pořádku, pouze se již nevyhledají pod jménem Ford (což je v pořádku). U záznamů, kde je v názvových údajích uveden Ford, zůstane v záhlaví  bez ručního zásahu Čort a pod jménem Ford se již (na rozdíl od minulosti) nevyhledají.


« červen 2024 »
Ne Po Út St Čt So
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30