Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Věcné autority
Akce dokumentů

Věcné autority

Nahoru o jednu úroveň
Pracovní skupina, zápisy
 
Soubor tematických autorit
Soubor tematických autorit obsahuje autoritní záznamy tematických termínů. Slouží jako zdroj ověřených a unifikovaných záhlaví tematických termínů označujících abstraktní entity (vlast, láska, radost), vědní a umělecké obory (matematika, malířství), objekty (hrady, rodné domy, poldry, požární technika, dům čp. 17 (Dobruška, Česko) i specifické entity označující události a akce, které nejsou součástí korporativního záhlaví (staroměstská exekuce, 1621) apod. Používá se jako nástroj sjednocení katalogizační praxe v oblasti tematických autorit. Z hlediska uživatele přispívá ke snadnému a rychlému vyhledávání dokumentů a informací v nich obsažených pomocí tematických termínů.
Soubor geografických autorit
Soubor geografických autorit obsahuje autoritní záznamy geografických názvů. Slouží jako zdroj ověřených a unifikovaných geografických záhlaví a nástroj sjednocení katalogizační praxe v oblasti geografických názvů. Z hlediska uživatele přispívá ke snadnému a rychlému vyhledání dokumentů a informací v nich obsažených pomocí geografických jmen.
Soubor formálních deskriptorů
Soubor formálních autorit obsahuje autoritní záznamy formálních deskriptorů. Slouží jak zdroj ověřených a unifikovaných záhlaví označující žánry a formy dokumentů. Používá se jako nástroj sjednocení katalogizační praxe v oblasti forem a žánrů dokumentů. Z hlediska uživatele přispívá ke snadnému a rychlému vyhledávání dokumentů pomocí formálních deskriptorů.
Autoritní soubor skupin Konspektu
Metoda Konspektu je mezinárodním standardem, který umožňuje popsat knihovní sbírky (knihovní fondy) z několika hledisek.
Soubor chronologických autorit
 
MDT
 
MARC
 
Zajímavé odkazy
 
Mezinárodní projekty
 
Věcné autority - prezentace, články, informace
 
« listopad 2022 »
Ne Po Út St Čt So
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930