Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Kooperace Statistiky využití autorit - návod pro knihovny se systémem Aleph
Akce dokumentů

Statistiky využití autorit - návod pro knihovny se systémem Aleph

Komentář k distribuovanému vzorovému skriptu

Správce databáze národních autorit pro oblast jmenných autorit shromažďuje statistické údaje o tom, jak se jmenné autority promítají v bibliografických záznamech lokálních bází. Knihovny s jinými systémy než Aleph budují své lokální báze autorit, které obsahují nejen autority národní, ale i lokální, a vazbu na bibliografický záznam představuje číslo autority - statistické využití národních autorit se v jejich připadě zjišťuje jinak než u knihoven Aleph. Výsledky tedy nemohou být zcela srovnatelné, ale je žádoucí, aby alespoň všechny knihovny Aleph používaly jednotnou metodiku.

Skript na tuto statistiku v surové podobě je ke stažení zde.
Je napsán v b-shellu a funguje pro verzi 16. Pro verzi 18 je nutno upravit řádky s alephovskými procedurami, pokud se ve verzi 18 změnily parametry.
Skript obsahuje komentáře a zakomentované varianty pro různé situace.  Je třeba nastavit proměnné (sigla, e-maily, adresáře ap.) podle lokálních potřeb. Případné dotazy směrujte prosím na autora skriptu.

Stručný popis skriptu:

Skript zpracovává data z exportu bibliografické báze či bází a z exportu lokální kopie autorit - vybírá záznamy vytvořené vždy za předcházející měsíc (parametry skriptu jsou RRRR MM). Vlastní export (nebo rozzipování existujícího zazipovaného exportu) může a nemusí být do skriptu zahrnut. Také způsob výběru BIB záznamů se může u různých knihoven lišit  (některé možnosti jsou ve skriptu zmíněny).

Další zpracování záhlaví z BIB bází a práce s daty z autoritní báze by se v lokální variantě skriptu neměly zásadně měnit (jinak výsledky opět nebudou srovnatelné). Nutné budou pravděpodobně formální změny v závislosti na použitém shellu či verzi Alephu.

Výsledkem jsou za každou knihovnu a bázi (či v případě lokálního souborného katalogu za každou siglu) dva údaje:

"celkem autorit z jmenných záhlaví " = počet záhlaví v polích 100, 110, 111, 600, 610, 611, 700, 710, 711 bibliografické báze, které obsahují podpole 7, tj. číslo autority (každé záhlaví je počítáno pouze 1x bez ohledu na počet jeho výskytů v bibliografických záznamech)  

"z toho vytvořeno pracovníky knihovny" = počet autoritních záhlaví, pro něž v příslušném měsíci vytvořili pracovníci knihovny autoritních záznamy (tj. záhlaví nebyla nalezena v autoritní bázi a nemohla být stažena)
 
(Poměr těchto dvou údajů ukazuje efektivitu využití autorní báze, která by měla stoupat... )

« květen 2024 »
Ne Po Út St Čt So
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031