Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Jmenné autority Zápisy ze setkání supervizorů Zápis z 15.11.2005
Akce dokumentů

Zápis z 15.11.2005

Zápis ze setkání lokálních supervizorů projektu

„Kooperativní tvorba a využívání souborů národních autorit“

v NK ČR 15.11.2005

 

Přítomni:     viz prezenční listina

 

  • Zahájení a seznámení s programem
  • Úvodní informace (PhDr. Z.Bartl)

Knihovny připojené přes protokol Z 39.50 mají v poslední době potíže s připojením (zatím se nepodařilo zjistit přesnou příčinu tohoto problému). Ministerstvo kultury vyhlásilo výběrové řízení pro rok 2006 na poskytnutí dotací v rámci grantového podprogramu VISK 9. V současné době probíhají v knihovnách, které opakovaně v minulých letech dotaci získaly, kontroly věcného plnění VISK 9. Koncem roku 2005 (poslední týden v prosinci) bude Národní knihovna přecházet na vyšší verzi systému Aleph 16.

  • Manuál pro tvorbu autorit pro personální jména (Mgr. J. Luffer)

Příručka „Metodika tvorby a kontroly jmenných autorit“ byla vytvořena pro formáty UNIMARC i MARC 21 a byla rozeslána všem lokálním supervizorům. Autor příručky informoval o některých změnách a nových úpravách (např. výskyt pole pro URL adresu ve formátu UNIMARC) a dále zdůraznil změnu v používání indikátorů  u personálních jmen. Aktuální verze manuálu s již zapracovanými změnami bude vystavena na internetových stránkách Národní knihovny (zde bude k dispozici i manuál pro tvorbu autorit pro korporace, zatím pouze ve formátu MARC 21).

  • Používání pole pro URL adresu (Mgr. J. Luffer)

Pro uvádění URL adresy se, ve formátu UNIMARC i MARC 21, používá pole 856, které umožňuje přímý přístup na internetovou stránku, na níž se nachází zdroj uvedený v poli 810 (UNIMARC) nebo 670 (MARC 21). V prezentaci byly uvedeny příklady vhodných a nevhodných způsobů uvádění URL adres a zápisu internetových zdrojů v příslušných polích autoritních záznamů.

  • „Seriálové“ a „monografické“ autority pro akce (Mgr. S. Světlíková)

V souvislosti se schválením materiálu „Seriálové/monografické zpracovávání publikací z pokračujících konferencí, festivalů, veletrhů atd.“ dochází ke změnám podoby autorit pro pravidelně se opakující akce se stejným názvem. Pro tento typ akcí se bude v souboru autorit vytvářet „seriálová“ i „monografická“ autorita, přičemž obě autority budou vzájemně propojeny. Schválený materiál nahrazuje řešení dotazu 175 v Dotazech ke katalogizaci.

  • Používaná makra při práci v souboru autorit  (Mgr. J. Luffer)

V krátké prezentaci byla předvedena ukázka práce s makry při tvorbě autorit v oddělení jmenných národních autorit NK („automatické“ vyplnění některých polí pracovního formuláře pro nový záznam, rušení záznamu apod.), která může posloužit jako inspirace pro ostatní knihovny.

  • Informace o možném rozšíření kooperace v rámci projektu (PhDr. Z. Bartl)

Plánuje se rozšíření spolupráce při tvorbě a využívání souborů národních autorit nad rámec knihoven. Připojit by se mohly i některé další kulturní instituce,  především galerie, muzea a archivy. Proběhla konkrétní jednání s Metodickým centrem pro informační technologie v muzejnictví (CITeM) při  Moravském zemském muzeu.

  • Statistiky tvorby a využívání souboru národních autorit (PhDr. Z. Bartl)

Z připravené prezentace byly vybrány některé statistiky:  přírůstky nových autorit v různých letech, podíly jednotlivých knihoven na tvorbě autorit za rok 2004, procentuální užitečnost souboru národních autorit pro katalogizační praxi jednotlivých knihoven apod.

 

  • Závěrečná diskuse:

Specifický případ „seriálové“ autority pro akci se změněným názvem bude řešen formou dotazu ke katalogizaci.

Na základě návrhu na změnu způsobu vedení statistik využitelnosti souboru národních autorit bude prověřena možnost vedení těchto statistik prostřednictvím evidence přístupů jednotlivých kooperujících knihoven na server NK.

 

  

        Zapsala: Mgr. S.Světlíková

            ONJA NK ČR

« červenec 2024 »
Ne Po Út St Čt So
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031