Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Jmenné autority Zápisy ze setkání supervizorů Zápis ze 7.12.2007
Akce dokumentů

Zápis ze 7.12.2007

Zápis ze setkání lokálních supervizorů

projektu

„Kooperativní tvorba a využívání souborů národních autorit“

v NK ČR  7. 12. 2007

 

Z projednávaných bodů programu:

Dr. Bartl seznámil přítomné s plánem možné spolupráce knihoven, muzeí, galerií, případně dalších paměťových institucí v budoucnosti na tvorbě ontologií. V této souvislosti se zmínil o navázání spolupráce Národní knihovny a  české verze encyklopedie Wikipedia.  U personálních hesel tohoto internetového zdroje se v dolním pravém rohu objevuje ikona  NK ČR, která umožňuje propojení do katalogu NK a umožňuje tak návštěvníkovi těchto stránek dozvědět se které knihy daný autor napsal anebo které o něm byly publikovány.

Byl zodpověděn dotaz ohledně způsobu zapisování autoritního záhlaví jmen typu MacDonald, Mac Donald, Mc Donald, McDonald. Způsob zápisu  těchto jmen není možné uměle ujednotit,  ale autoritní záhlaví je třeba převzít v té podobě jak se vyskytuje v příslušném zdroji ověření dat pro angloamerické autory, tedy především v LC (Names).

Mgr. Luffer uvedl svou prezentaci věnovanou používáni maker při vytváření a zpracovávání autoritních záznamů v knihovnickém systému ALEPH. Jedná se o zautomatizované kroky, které urychlují a zjednodušují práci u činností, které katalogizátor provádí často a ručně. Šetří tak čas a zmenšují riziko různých překlepů. Příspěvek měl za cíl pouze inspirovat. Pro nastavení maker je vhodné kontaktovat příslušné systémové pracovníky na jednotlivých pracovištích.

Přítomní se seznámili s nově spuštěným portálem věnujícím se národním autoritám (https://autority.nkp.cz/ ). Jde o projekt Národní knihovny,  který  soustřeďuje na jednom místě zatím mnohdy roztříštěné informace o problematice tvorby a využívání souborů národních autorit všech typů, tedy nejen jmenných, ale též věcných a názvových. Bylo konstatováno, že v sekci věnované jmenným autoritám se některým uživatelům nesprávně zobrazuje tabulka Přehled a citace zdrojů ověřování dat. Pokud se problém nepodaří vyřešit technickou podporou, bude tato tabulka vystavena i jako soubor ve formátu pdf.

Na portálu se připravuje vystavení metodiky tvorby personálních i korporativních autorit ve formátu Unimarc. Zatím jsou metodické materiály pouze ve formátu Marc 21.

Projeví-li spolupracující knihovny zájem o proškolení nových zaměstnanců, mohou kontaktovat Oddělení národních jmenných autorit NK.

 

Zapsal: T.Nejedlý

« červenec 2024 »
Ne Po Út St Čt So
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031